King Kong …

Τα ρεκόρ είναι αυτά που μετρούν λιγότερο σε σχέση με τους τίτλους για τις μεγάλες ομάδες, ειδικά όταν η μάχη για το πρωτάθλημα έχει χτυπήσει κόκκινα. Κάπως έτσι είναι το σκηνικό φέτος με την Γιουβέντους, η οποία για πρώτη φορά ύστερα από χρόνια κοντράρεται στα ίσα με μια σκληρή διεκδικήτρια όπως η Νάπολι και αυτά που συμβαίνουν από τη μέση και πίσω έχουν περάσει στα ψιλά. Ειδικά η λευκή ισοπαλία εκτός έδρας με την SPAL, στο πιο πρόσφατο ματς πριν τη διακοπή, έχει επαναφέρει το ενδιαφέρον στο ποιος θα κατακτήσει τελικά το Scudetto και όχι στα όσα σεμιναριακά συμβαίνουν στην, αντικειμενικά, καλύτερη άμυνα της Ευρώπης.
«Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση» θα ακούσεις συχνά, όμως όταν πρόκειται για Ιταλική ομάδα, η καλύτερη άμυνα, είναι η άμυνα. Μερικούς μήνες μετά την αποχώρηση του Λεονάρντο Μπονούτσι για την Μίλαν, οι Bianconeri είδαν το διάσημο BBC να σπάει, όμως για ακόμα μία φορά έδειξαν ότι αυτό που μετρά είναι η ομάδα και το πως δουλεύει συνολικά. Το τέλος του αγώνα στο Stadio Mazza βρήκε παίκτες και τιφόζι τη SPAL να πανηγυρίζουν σαν Scudetto την ισοπαλία με την Γιούβε, η οποία από τη μέση και μπροστά μπορεί να μην είχε ιδέες, όμως για 10ο σερί παιχνίδι κράτησε το «μηδέν» στην άμυνα.

Hacker : Μην στοιχηματίζεται, επενδύστε !

Το ημερολόγιο έδειχνε ακόμα το παλιό έτος όταν κάποιος παίκτης έστειλε για τελευταία φορά την μπάλα στα δίχτυα των Bianconeri. Ηταν 30 Δεκεμβρίου και ο πρώην «Γιουβεντίνος», Μάρτιν Κάσερες, ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 σε εκείνο το ματς στο Bentegodi. Από τότε μέχρι σήμερα, πέρασαν 10 αγώνες και η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν δέχθηκε γκολ από καμία ομάδα, διπλασιάζοντας απλά και γρήγορα σε 20 τα clean-sheets της σεζόν. Τα κατορθώματα αυτά έχουν κάνει την Γιουβέντους την καλύτερη άμυνα στην Ιταλία, με παθητικό 15 γκολ, ενώ πέρυσι σε όλο το πρωτάθλημα είχε επιτρέψει 27.

Μέσα στο 2018 η Γιούβε είναι η μοναδική στα μεγάλα πρωταθλήματα που δεν έχει δεχθεί γκολ και εύκολα συμπεραίνει κανείς ότι δεν μπορεί να υπάρχει κι άλλη ομάδα που να έχει κάνει κάτι παρόμιο. Η Μεγάλη Κυρία είναι η καλύτερη άμυνα της Ευρώπης και αυτό το έχει καταφέρει με τον προπονητή, Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, να κάνει έντονο rotation, μόλις λίγους μήνες αφού έχασε έναν από τους καλύτερους στόπερ του. Σε αντίθεση με πέρυσι, όλοι οι αμυντικοί των Τορινέζων έχουν πάρει σημαντικό αριθμό λεπτών και εκ του αποτελέσματος κρίνονται επιτυχημένοι, αφού αν η ομάδα σκοράρει, θα νικήσει.

Και μιλώντας για τους παίκτες της άμυνας, δεν μπορείς να μην ξεκινήσεις από τον Τζόρτζιο Κιελίνι, από τον οποίο μετρημένοι στο ένα χέρι σέντερ μπακ στον κόσμο μπορούν να θεωρηθούν καλύτεροι. Ο King Kong είναι 2ος σε όλη την ομάδα σε λεπτά συμμετοχής με 1.972 από 23 αγώνες, εκείνος που τον ακολουθεί είναι ο Αλεξ Σάντρο με 1.581 από 20 παιχνίδια και βάθρο πατά ο εκπληκτικός φέτος, Μεχντί Μπενάτια, που είναι τις περισσότερες φορές παρτενέρ του Κιελίνι με 16 αγώνες και 1.395 λεπτά και καλύπτει το κενό του… B που έφυγε, επαναφέροντας το BBC στην άμυνα των Τορινέζων.

DEALER : η κορυφαία στοιχηματική επένδυση παγκοσμίως | σίγουρο κέρδοs !

Το τρομερό και εξαιρετικά σπάνιο που έχει συμβεί φέτος με την Γιουβέντους είναι ότι το rotation δεν σταματά εκεί, αφού ο Αλέγκρι, θα μπορούσαμε να πούμε ότι, έχει δώσει ένα γάντι σε κάθε τερματοφύλακα. Ο Πολωνός Βόιτσεχ Σέζνι, έγινε νωρίτερα στη σεζόν ο πιο «γρήγορος» που φτάνει τα 10 clean-sheets και έχει σχεδόν μοιραστεί τα ματς της Serie A με τον Μπουφόν να έχει 15 και εκείνος 14. Ολα πάνε άψογα στην άμυνα για τους Bianconeri, τους οποίους πέρα από τον… the wall, Μπαρτσάλι [20 ματς, 983 λεπτά] έχει βοηθήσει ακόμα και ο Ματία Ντε Σίλιο, που παρά τους τραυματισμούς έχει 11 αγώνες [877 λεπτά].

Πέρα από το rotation στο Νο1, κάτι που αξίζει να σημειωθεί είναι ότι η Γιουβέντους έχει πετύχει τη σταθερή αμυντική λειτουργία και το κλείσιμο του μαγαζιού χρησιμοποιώντας 3-4 διαφορετικά συστήματα στο πρωτάθλημα. Ολα με ένα κοινό αποτέλεσμα, να μην δέχεται γκολ. Οι Bianconeri και ο Μπουφόν έσπασαν τη σεζόν 2015-16 το ρεκόρ απαραβίαστου της εστίας με 974 λεπτά και φέτος χρειάζονται ακόμα 43 κόντρα στην Μίλαν για να το ανεβάσουν ακόμα περισσότερο. Μόνο που αυτή τη φορά δεν το έχει κάνει ένας. Ο Μπουφόν που συμβολίζει το σήμερα και το χθες θα το μοιραστεί με τον Σέζνι, ο οποίος μπαίνει λίγο-λίγο στην ομάδα και συμβολίζει το αύριο για την Γιουβέντους…