Ντέρμπι σε Αγγλία, Σκωτία …( TAMEIO – 4.22 )

Ballander

** Μεγάλο ντέρμπι στο Μέρσεϊσαϊντ απόψε, μεταξύ ομάδων που βράζουν μέσες άκρες στο ίδιο καζάνι. Η Λίβερπουλ προηγείται τριών βαθμών της Εβερτον που όμως έχει ματς λιγότερο. Παιχνίδι που έχει ξεκάθαρο φαβορί τη Λίβερπουλ, κάτι που δεν συνάδει με την αγωνιστική της εικόνα πάντως. Η παράδοση λέει άσο μεν, όμως η Εβερτον ακόμα και σε σεζόν πολύ χειρότερες από τη φετινή, έχει αποτελέσματα στο “Ανφιλντ”. Κυρίως ισοπαλίες. Με τα τελευταία 26 παιχνίδια να καταγράφουν ρεκόρ 15-10-1 για τη γηπεδούχο. Αξίζει το ρίσκο για τα ζαχαρωτά του Αντσελότι! Στο 5,02 με μηδενική γκανιότα το “Χ” στο ματσάκι!

** Η Πίτερμπρο εντός έδρας είναι θηρίο. Προφανώς και προσφέρεται σε σωστές απόδοσης ο άσος ως ξεκάθαρο φαβορί στο 1,60. Εχει τρομερό ρεκόρ 10-2-1 και επιπλέον παίζει πλήρης και διανύει περίοδο άριστου φορμαρίσματος (3 σερί τρίποντα)! Αντίπαλός της μια Γουίμπλεντον που ρισκάρει, ψάχνει το γκολ, δεν φοβάται κανέναν αντίπαλο και θα πάει να παίξει μπάλα, όχι να κρυφτεί! Είτε σκοράρει είτε απλά αφήσει κενά που θα εκμεταλλευτεί η έδρα, ο 1 combo με Ο1,5 στο 1,95  είναι άριστη επιλογή.

** Η αμυντική φιλοσοφία που περνάει στην Νότιγχαμ ο Χιούτον και οι μετρημένες αλλά σούστες ενισχυτικής κινήσεις τον Ιανουάριο, έχουν ανεβάσει αισθητά την αγωνιστική δυναμική τις Φόρεστ. Στο αποψινό παιχνίδι τίθεται αντιμέτωπη με την Μπλάκμπερν, την οποία μάλιστα δεν βρίσκεστε καθόλου καλό μομέντουμ. Και με τον κόουτς Μόμπρεϊ να αμφισβητείται. Ακόμα και με “ασφάλεια” την ισοπαλία το 1,85 για 1 DNB είναι επιλέξιμο σημειο.

** Μεγάλο ντέρμπι και στη Σκωτία. Σε προκλητικές απόδοσης προσφέρεται το over 2,5 στο παιχνίδι της Σεντ Μίρεν με την Λίβινγκστον. Αναμετρώνται δύο ομάδες με διόλου καλή αγωνιστική εικόνα στην άμυνα τους το τελευταίο καιρό. Προφανώς και είναι δύσκολο παιχνίδι ειδικών συνθηκών ως ντέρμπι αλλά είναι τέτοια η ανάγκη των δύο ομάδων για αποτέλεσμα, είναι τόσο μέτρια η αμυντική τους απόδοση που κάνουν τα λίγα γκολ να μοιάζουν λιγότερο πιθανή έκβαση. Χαμηλά το ασιατικό λάιν στα 2 γκολ. Το ασιατικό Over 2 στο 2,05 και με “Ασφάλεια” στα ακριβως δύο γκολ έχει καλές προϋποθεσεις.

** Η Αμπερντίν κατάφερε να τραβήξει ένα σερί έξι αγώνων νίκη και χωρίς καν να σκοράρει. Πλήρωσε την καταστροφική μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου στην οποία δεν ενισχύθηκε όπως και όσο θα έπρεπε. Μολαταύτα η Κίλμαρνoκ που διανύει η καταστροφική αγωνιστική περίοδο είναι βατός αντίπαλος. Κλασσικό παιχνίδι του “αν όχι τώρα πότε;”. Στο 1,90 ο άσος αποδεκτός 100%

** Φαβορί η Χαρτς αλλά και η Μόρτον σκοράρει συχνά εκτός έδρας. Είτε παλέψει και κάνει ζημιά στη Χαρτς είτε το φαβορί κάνει νίκη επαγγελματική, τα 2-3 γκολ έχουν ισχυρές πιθανότητες επιβεβαίωσης. Στο 2,22 το μέτριο σκορ 2-3 τερμάτων.